Postanowienia konstytucji 3 maja 1791 roku:

Ustawa wprowadzała podział władzy zgodnie z zasadą Monteskiusza na: ustawodawczą (stanowienie prawa), wykonawczą (jego wprowadzanie) i sądowniczą. Odrębność Polski i Litwy została zniesiona. Rzeczpospolita stała się monarchią konstytucyjną.

I Władza ustawodawcza:
dwuizbowy parlament – sejm (204 deputowanych) i senat.

Uchwały sejmowe miały zapadać większością głosów

Sejm, który był wybierany co dwa lata, miał zawsze być gotowy do obradowania.

Co 25 lata miał być zwoływany sejm celem poprawy konstytucji

Pozbawiono praw wyborczych szlachtę gołotę

Zniesiono liberum veto, konfederację, rokosz oraz instrukcje poselskie

II Władza wykonawcza:
Król (jako głowa państwa) wraz z mianowanymi przez siebie ministrami (Straż Praw, jako rząd). Akty królewskie wymagały kontrasygnaty, czyli równoczesnego podpisu jednego z ministrów. Za swoją politykę, ministrowie odpowiedzialni byli przed sejmem (zasada odpowiedzialności parlamentarnej ministrów).

Król był naczelnym dowódcą w czasie wojny, obsadzał urzędy.

Wolna elekcja została zniesiona i zastąpiona dziedziczeniem tronu (rodzina elektora saskiego Fryderyka Augusta).

III Władza sadownicza:
Jak dotychczas istniał Trybunał Koronny i Trybunał Litewski

IV Pozostałe postanowienia:
Religia katolicka wiarą panującą, z zachowaniem prawa ludzi do wyboru wyznania.

Wprowadzono pojęcie narodu, którego obywatele są obrońcami swobód narodowych i praw.

Zakaz posiadania prywatnych wojsk

Zniesienie liberum veto i zakaz konfederacji.

Zniesienie odrębności Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego – od teraz istniał jeden organizm, Rzeczpospolita.

Chłopi otrzymali zapewnienie o opiece prawnej (bez swobód)




Tekst Konstytucji 3 Maja 1791 roku




PREAMBUŁA
"W imię Boga, w Trójcy Świętej jedynego. Stanisław August [1] z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski, Wielki Książę Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Podlaski, Inflancki, Smoleński, Siewierski i Czernichowski, wraz ze Stanami Skonfederowanymi, w liczbie podwójnej naród polski reprezentującymi. Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą, egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic z największą stałością ducha, niniejszą konstytucję uchwalamy i i; tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie prawem przepisanym, wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Do której to konstytucji dalsze ustawy sejmu teraźniejszego we wszystkim stosować się mają."






Konsytucja 3 Maja roku 1971, tekst pierwotny.