Era wielkich odkryć geograficznych, znana także jako Wiek Odkryć, jak się powszechnie przyjmuje, rozpoczęła się na początku XV wieku i trwała przez cały XVI wiek, do połowy XVII stulecia. Okres ten był czasem, w którym Europejczycy zaczęli odkrywać świat drogą morską w poszukiwaniu nowych szlaków handlowych, bogactwa i wiedzy.

Europejczycy jednak już wcześniej byli ciekawi świata:


XIII wiek

1245-1247 - Giovanni del Carpine (Włoch) i Benedykt Polak odbywają podróż do Mongolii.


1271-1295 – Marco Polo (Włoch z Wenecji) odbywa podróż z Wenecji przez Azję Środkową do Chin, Indochin, Sumarę, Indie Persję i poprzez Morze Czarne wraca do Europy.


XV wiek

1431 – Portugalczycy docierają na wyspy Azory (na zachód od wybrzeży Afryki)

1434 – Gil Eanes (Portugalczyk) odkrywa Bajador

1446 – Dinis Dias (Portugalczyk) odkrywa Przylądek Zielony

1471 – Portugalczycy przekraczają Równik u wybrzeży Afryki

1488 – Bartłomiej Diaz (Portugalczyk) – dotarcie do Przylądka Burz (obecnie Przylądek Dobrej Nadziei) w południowej Afryce.

1493-1504 – cztery wyprawy Krzysztofa Kolumba (Włoch z Genui w służbie Hiszpanii) na Małe Antyle, wybrzeża Ameryki Środkowej i Południowej
1492 – Krzysztof Kolumb dotarł do Ameryki, odkrywając San Salwador, Haiti, Jamajkę, Kubę
1493 – druga wyprawa
1498 – trzecia wyprawa – odkrycie Trynidadu
1502 – czwarta wyprawa – odkrycie Kostaryki.

  • Dzięki popularności wyczynów Marco Polo, Krzysztof Kolumb, genueński kolonizator i nawigator, również wyruszył na wyprawy (trwające łącznie 13 lat) finansowane przez monarchię hiszpańską celem odkrywania nowych ziem, zdobywania przyprawy i nawracanie ludzi na chrześcijaństwo. Eksploracje te doprowadziły go to do odkrycia Ameryki Północnej, Południowej i Środkowej oraz wysp w Indiach Zachodnich (zbiorcza nazwa wysp leżących między Morzem Karaibskim a Oceanem Atlantyckim.) za pomocą statków Pinta, Santa Maria i Niata (słynna pierwsza wyprawa), które płynęły celem dotarcia do Indii nieznanego dotychczas kierunku zachodniego (tzw. droga zachodnia). Z powodu błędnych obliczeń ich statki wylądowały jednak na Bahamach i Kubie w 1492 roku. Jego odkrycia stworzyły więzi między rdzennymi mieszkańcami Ameryki a Europejczykami, co utorowało drogę do kolonizacji przez Europejczyków nowo odkrytych kontynentów. Kolumb zawsze będzie honorowany za odkrycie "Nowego Świata" i obalenie mitu, że świat jest płaski.

  • Jeśli chcesz wiedzieć więcej: jak wyglądały przygotowania do wyprawy, jakie imiona nadawano dawnym statkom i dlaczego takie, kim byli śmiałkowie, skąd wzięła się nazw Ameryka i czy rzeczywiście Kolumb był pierwszym, który dotarł do Ameryki oraz kim właściwie był słynny - i jak się okazuje tajemniczy - odkrywca, zapraszam do lektury artykułu Tajemnice Wypraw Kolumba.





    1497 – Giovani Cabot (Włoch w służbie Anglii) odkrywa półwysep Labrador

    1497-1498 – Vasco da Gama – dotarł do Indii podróżując wzdłuż wybrzeży Afryki

  • Odkrycie Indii

    Wyprawy tego portugalskiego odkrywcy w latach 1460-1524 doprowadziły do odkrycia szlaku handlowego do Indii, gdy on i jego załoga przemierzyli Przylądek Dobrej Nadziei i dotarli do wschodniego wybrzeża Afryki. Szlak ten położył podwaliny pod przyszłe eksploracje, czyniąc z Vasco da Gamy jednego z największych bohaterów europejskiego wieku odkryć.

  • XVI wiek

    1500 – Portugalczycy docierają do wybrzeży dzisiejszej Brazylii.

    1513 – Vasco Balboa – odkrycie Panamy i dotarcie do Pacyfiku (poprzez tak zwany Przesmyk Panamski).

  • Odkrycie Panamy

    Hiszpański konkwistador, gubernator i odkrywca, zasłynął z tego, że jako pierwszy Europejczyk rok 1513), przepłynął Przesmyk Panamski na Pacyfik, który w tamtych czasach znany był jako Morze Południowe. Podczas swojej podróży do Nowego Świata w 1500 r. natknął się na wyspę Hispaniola i zbudował osadę Santa Maria la Antigua del Darién, czyli dzisiejszą Panamę (1510 r.), która stała się pierwszą stałą osadą europejską na kontynencie amerykańskim.


  • 1519-1522 – Ferdynand Magellan (Portugalczyk w służbie Hiszpanii) odbywa podróż dookoła Świata. Odkrywa min cieśninę Magellana, poprzez Pacyfik dociera do Filipin (gdzie ginie w starciu z tubylcami), Borneo. Po śmierci Magellana wyprawa dowodzi Sebastian del Cano (hiszpański Bask).

  • Pierwsze okrążenie Ziemi

    Urodzony w Portugalii odkrywca, który służył królowi Hiszpanii Karolowi I po tym, jak Portugalia odmówiła finansowania jego wypraw, poprowadził pierwszą podróż dookoła świata (trwająca od 10 sierpnia 1519 do 6 września 1522 r.) w kierunku zachodnim w poszukiwaniu słynnych "Wysp Korzennych". Popłynął z Oceanu Atlantyckiego na Pacyfik, który nazwał "spokojnym morzem", z pięcioma statkami i załogą 270 ludzi pochodzącą z kilku narodów. Choć on sam nie ukończył całej wyprawy, gdyż został zabity przez Lapu-Lapu w bitwie na wyspie Cebu na Filipinach 17 kwietnia 1521 roku, to i tak przypisuje mu się zasługi za tę ekspedycję. Z 5 statków i 270 członków załóg ocalał tylko jeden okręt, "Victoria", który powrócił do Hiszpanii z 18 śmiałkami na pokładzie.

  • 1579-1580 – Francis Drake (Anglik) opływa Amerykę Południową.

    XVII wiek

    1605 - Willem Janszoon (Holender) odkrywa Australię

    1642 – Able Tasman (Holender) odkrywa Tasmanię i Nową Zelandię

    1648 - Dieżniew (Rosjanin) poprzez Syberię dociera do Alaski.

    Krzysztof Kolumb

    Krzysztof Kolumb (1451 - 1506) pędzla Sebastiana del Piombo.