I Niebezpieczeństwa zewnętrzne: najazdy ościennych państw i ludów: Mongołów, Krzyżaków, Brandenburczyków, Prusów i Litwinów. Nieliczne armie separatystycznych książąt nie były wstanie skutecznie bronić ziem i dobytku mieszkańców. Możowie i rycerstwo, starało się więc znaleźć oparcie w księciu, który byłby na tyle silny, aby zabezpieczyć ich majątek i ziemie, przy jednoczesnym zachowaniu swobód i praw zdobytych przez stan rycerski. Zmieniło się także nastawienie do wojny. Postęp gospodarczy sprawił, że możni i duża część rycerstwa związała swoje plany życiowe nie z wojennymi wyprawami, ale z powiększaniem dochodów płynących z ziemi. Wojny stawały się niepotrzebne, gdyż odrywały poddanych chłopów od gospodarowania i niosły za sobą ryzyko zniszczenia własnej dzielnicy. Obydwie te grupy w pierwszym wieku rozbicia dzielnicowego, uzyskały wysterczające przywileje gwarantujące im dobrą pozycję polityczną i ekonomiczną, i ze zwolenników rozbicia, coraz częściej wspierały tendencje zjednoczeniowe.

II Także miasta szukały oparcia w silnej władzy książęcej, która mogła chronić ich interesy handlowe (np. zabezpieczenia dróg przed rabusiami, ochronę przez obcymi najeźdźcami). W zamian za poparcie dla książęcej władzy mieszczanie mogli uzyskać przywileje miejskie czy handlowe. Także połączenie ziem dzielnicowych w jeden organizm polityczny, otwierało nowe rynki zbytu, bez potrzeby opłat celnych. Interesy szybko rozwijających się miast, szczególnie Małopolski i Śląska, sięgały jeszcze dalej – do królestwa czeskiego. Interesy handlowe wymagały więc opowiedzenia się za różnymi opcjami politycznymi (np. część miast popierała Władysława Łokietka, inne natomiast królów czeskich pretendujących do korony polskiej).

III Kiedy jego pozycja ekonomiczna i polityczna wzmocniła się wystarczająco, biskupi, którzy dawniej popierali młodszych Piastowiczów w ich walce z seniorami, teraz zmieniło swoje cele. Posiadłości kościelne znajdowały się w różnych dzielnicach książęcych (a model administracyjno- diecezjalny istniał ciągle ten sam, przez co granice poszczególnych biskupstw, niekoniecznie pokrywały się z granicami państewek książęcych). Utrudniało to pracę duszpasterską i gospodarczą politykę Kościoła. Sytuacja komplikowała się jeszcze bardziej, kiedy graniczyło ze sobą dwóch (lub nie raz kilku) skłóconych ze sobą książąt. Wojny domowe nie omijały bowiem majątków kościelnych. Ponadto, w wyniku kolonizacji niemieckiej i zdobycia dużych wpływów przez Niemców w miastach i niektórych strukturach kościelnych, pojawiły się niebezpieczne dla polskiego Kościoła tendencje separatystyczne (np. klasztory franciszkańskie na Śląsku przyłączone zostały do kościelnej prowincji saskiej). Chcąc temu zapobiec, polski kler zaczął wspierać procesy centralizacyjne. Efektem było narodzenie się ideologii zjednoczeniowej, czego przejawem było kanonizowanie biskupa Stanisława ze Szczepanowa i uczynienia go patronem Polski (1254 r.). Podczas uroczystości, jak relacjonuje kronikarz Kadłubek, w otwartej trumnie nie znaleziono poćwiartowanych zwłok biskupa, lale całe, cudownie zrośnięte ciało. Było to oznaką, że rozbita Polska, zrośnie się podobnie w jeden organizm. Szczególnym zwolennikiem zjednoczenia był arcybiskup Jakub Świnka.

IV Wspólny język i tradycja (pomimo istniejących wciąż separatyzmów dzielnicowych, które nie okazały się jednak wysterczającą przeszkodą dla zjednoczenia). Niebezpieczeństwa zewnętrzne i walki z sąsiednimi ludami czy państwami wzmacniały poczucie wspólnego interesu i świadomości bycia jednym narodem. Także wielu przedstawicieli dynastii piastowskiej (chociaż nie wszyscy) wolało sojusze z krewniakami niż obcymi władcami.








Koronacja Łokietka

Kornacja Władysława Łokietka na króla Polski w 1320 roku, pędzla Jana Matejki.

Ośrodki polityczne dążące do zjednoczenia ziem polskich pod swoim berłem.

Śląsk
Wielkopolska
Czechy
Kujawy

Książęta śląscy
Henryk Brodaty władał księstwem wrocławskim (jako dziedzic), Małopolską oraz Wielkopolską (odziedziczoną od Bolesława Laskonogiego w 1231 r). Henryk Pobożny odziedziczył wszystkie ziemie ojca (Henryka Brodatego). Nie zdołał jednak rozszerzyć swojej domeny przed śmiercią w bitwie z Mongołami pod Legnicą (1241). Henryk IV Probus dzierżył ziemię wrocławską, kłodzką i krośnieńską oraz Małopolskę (odziedziczoną na mocy układu o przeżycie z Leszkiem Czarnym (1287 r).

Wielkopolska
Przemysł II władał dziedziczną ziemią Wielkopolską, Pomorzem Gdańskim (od 1294 r, na mocy układu o przeżycie z księciem gdańskim Mściwojem II), oraz przez kilka miesięcy Małopolską (na mocy układu z Henrykiem IV Probusem). W roku 1295 koronował się na króla Polski. Został zamordowany w następnym roku w Rogoźnie, najprawdopodobniej z inspiracji Brandenburczyków.

Czesi
Wacław II Czeski, król czeski. Rządził Małopolską (którą otrzymał po śmierci Probusa w 1291), większością Śląska, Wielkopolską (odebraną zbrojenie Władysławowi Łokietkowi w 1300 r) oraz Pomorzem Gdańskim. Hołd lenny złożyły mu ponadto Mazowsze i Kujawy. W 1300 roku koronował się na króla Polski. Zmarł w 1305. Wacław III, syn i dziedzic Władysława II. Rządził Czechami i ziemiami polskimi w latach 1305-1306. Został zamordowany w 1306 r.

Książę kujawski
Władysław Łokietek, książę kujawski. Zdobył, przy pomocy węgierskiej, Małopolskę (1305 r). W toku wieloletnich zmagań politycznych i militarnych zdołał opanować ziemię sieradzko-łęczycką, Pomorze Gdańskie, Wielkopolskę (1314 r). W roku 1320 koronował się na króla Polski